UMÓW WIZYTĘ

Zadzwoń: +48 693 558 583 lub umów się online:

29 lipca 2022

Problem pomarańczowej skórki (cellulit)

Problem pomarańczowej skórki dotyczy kobiet w każdym wieku. Niektóre zabiegi zmniejszają jej widoczność po pierwszej sesji, inne warto ze sobą łączyć, aby dały jak najlepsze rezultaty.

Cellulit, czyli lipodystrofia (GLD – ganoid lipodystrophy)

Bardzo rzadko uważa się cellulit za stan patologiczny, ponieważ nie odnotowano przypadku śmiertelności, którego byłby przyczyną. Po raz pierwszy został opisany przez Alquina i Pavota w 1920 roku jako  „obrzęk związany ze wzrostem zawartości tłuszczu”. Cellulit to stan tkanki tłuszczowej, która polega na zmianach obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych tkanki podskórnej. O ile kiedyś uznawano go za defekt, który dotyczy tylko kobiet, dzisiaj odnotowuje się go u coraz większej liczby mężczyzn, u których stwierdzono niedobory androgenów, np. w przypadku zespołu Klinefeltera, hipogonadyzmu oraz u panów otrzymujących terapię estrogenową, chorujących na raka prostaty.  Cellulit u pań obejmuje najczęściej biodra, brzuch, pośladki, uda, ramiona. U mężczyzn występuje w okolicy brzucha i karku. Lipodystrofia związana jest często z występowaniem rozstępów.

Przyczyny powstawania pomarańczowej skórki

Etiologia lipodystrofii jest wieloczynnikowa. Główne hipotezy, które mają na celu wyjaśnienie patofizjologii cellulitu wskazują na:

  • nadmierne nagromadzenie wody w macierzy międzykomórkowej,
  • niekorzystne zmiany w mikrokrążeniu tkankowym oraz różną strukturę anatomiczną tkanek w zależności od płci.

Predyspozycje są uwarunkowane genetycznie, jednak duże znaczenie mają także czynniki środowiskowe.

Główne czynniki genetyczne powstawania cellulitu to:

  • płeć –  w klasycznej formie występuje głównie u kobiet,
  • rasa – cellulit występuje najczęściej u kobiet rasy białej,
  • typ biologiczny – u kobiet w Ameryce Łacińskiej zmiany dotyczą przede wszystkim kobiecych bioder, a u kobiet typu skandynawskiego czy anglosaskiego zlokalizowane są na brzuchu,
  • rozkład tkanki tłuszczowej,
  • liczba i stan gotowości oraz czułość receptorów hormonalnych na afektywnych komórkach – predyspozycje do rozwoju angiopatii obwodowej.
     

Profilaktyczna dieta

Bardzo ważna jest eliminacja  produktów wysokoprzetworzonych, potraw wysokotłuszczowych, smażonych. Dodatkowo  warto unikać cukru i słodyczy, jak również napojów zawierających kofeinę np. napojów energetycznych i kawy. Zaleca się  ograniczenie stosowania soli kuchennej i zastąpienie jej  świeżymi ziołami. Trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, min. 1,5-2 litrów płynów, najlepiej wody mineralnej, co usprawnia krążenie i eliminację toksycznych produktów przemiany materii. Oprócz diety bardzo istotne jest uprawianie systematycznej aktywności fizycznej, która pobudza pompę mięśniową w kończynach dolnych, przyczyniając się do polepszenia krążenia krwi i limfy, jak również zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Warto nadmienić, że zabiegi fibryną są wskazaniem do terapii skóry również przy "pomarańczowej skórce".