UMÓW WIZYTĘ

Zadzwoń: +48 693 558 583 lub umów się online:

29 lipca 2022

Codzienna pielęgnacja twarzy - oczyszczanie

Jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja twarzy? Drogie kremy czy też liczne zabiegi w salonie kosmetycznym pozwalają ukryć wszelkie niedoskonałości. Jednak kluczowym elementem w posiadaniu promiennej cery jest codzienna pielęgnacja twarzy. Troska o skórę nie obejmuje tylko wieczornego demakijażu i aplikacji kremu. Składa się na to wiele aspektów. Do codziennej pielęgnacji powinniśmy używać odpowiednio dobrane kosmetyki w przystępnych cenach.

Aby uzyskać zdrowy wygląd cery, należy przestrzegać codzienną pielęgnację twarzy.

Oczyszczanie (demakijaż)

Prawidłowy demakijaż twarzy rozumiemy jako taki, który jest jednocześnie skuteczny oraz łagodny. Dobrze wiemy, że wymagania każdej cery w kwestii pielęgnacji są różne, ale łączy je jedna wspólna potrzeba – dokładne oczyszczanie. Zaniedbania w tym codziennym rytuale to szybka droga do pojawiania się niedoskonałości, podrażnień i innych problemów skórnych.

Oczyszczanie twarzy zwykle traktujemy jako rutynowe działanie wykonywane automatycznie. Warto jednak wziąć je pod lupę, ponieważ to kluczowy etap pielęgnacji skóry, który ma wpływ nie tylko na jej wygląd, lecz także zdrowie.Każdego dnia na naszej twarzy gromadzi się kurz, cząsteczki smogu czy dymu papierosowego, pozostałości po kosmetykach do makijażu i sebum. Razem tworzą kombinację sprzyjającą namnażaniu się groźnych bakterii, a także hamującą odnowę komórkową. Niektóre zanieczyszczenia, takie jak np. smog, mogą wnikać w głąb cery, siejąc w jej strukturze spustoszenie. Niszczą włókna elastynowe i kolagenowe odpowiedzialne za jędrność skóry oraz elementy NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego (natural moisturizing factor) zapewniającego optymalny poziom nawodnienia tkanki.Pozostawianie zanieczyszczeń i makijażu na noc, kiedy skóra przeprowadza ważne dla jej kondycji procesy regenerujące, może skończyć się wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zanieczyszczenia zapychają ujścia porów w naskórku, doprowadzając do tworzenia się zaskórników, a w przypadku zmian zapalnych – bolesnych wykwitów. Zazwyczaj są to przejściowe problemy, jednak mogą przekształcić się w długotrwałe i dokuczliwe, z którymi już trudniej sobie poradzić bez pomocy dermatologa. Brak odpowiedniego oczyszczania skóry może także przyczynić się do jej szybszego starzenia się i zwiększenia podatności na podrażnienia – tkanka nie zdoła w pełni zregenerować swojego płaszcza hydrolipidowego (czyli naturalnej bariery ochronnej skóry).

Oczyszczanie twarzy dzielimy na trzy etapy – demakijaż, mycie i tonizację. Pierwsza z czynności polega na dokładnym usunięciu ze skóry kosmetyków kolorowych: tuszu, podkładu, pudru, szminki itp. Doskonale radzą sobie z tym płyny micelarne. Ich zadaniem jest przyciągnięcie do siebie cząsteczek kosmetyków i zanieczyszczeń. Wiążą je ze sobą, by nie pozostawały na naskórku, stając się świetnym środowiskiem do namnażania się szkodliwych mikroorganizmów. Następnym krokiem jest pozbycie się resztek zanieczyszczeń i sebum za pomocą produktu myjącego, na przykład żelu. Taki kosmetyk powinien zadbać o ochronę płaszcza hydrolipidowego skóry i mikrobiomu. Żel wraz z wodą zmiata z powierzchni twarzy pozostałe na niej micele związane z cząsteczkami zanieczyszczeń, za to zatrzymuje wilgoć w komórkach cery. Końcowy etap oczyszczania skóry – tonizacja – przywraca prawidłowy poziom pH, koi i nawilża. Rano możemy pominąć pierwszy krok, czyli demakijaż, reszta jest koniecznością. Z kolei każdego wieczoru przeprowadzamy wszystkie etapy pielęgnacji oczyszczającej – bez wyjątku.