UMÓW WIZYTĘ

Zadzwoń: +48 693 558 583 lub umów się online:

Terapia fibryną
05 grudnia 2022

Terapia Fibryną na trudno gojące się rany?

Leczenie trudno gojących się ran nowoczesnymi metodami medycyny estetycznej (np. leczenie fibryną bogatopłytkową) pozwala znacznie przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek nawet w przypadku głębokich lub rozległych ran. Jak długo goją się rany? A jak przyspieszyć gojenie się ran? Zachęcamy do lektury.

 

JAK DŁUGO GOJĄ SIĘ RANY?

 

Pacjenci, którzy doświadczyli różnych urazów, naturalnie zastanawiają się, ile czasu zajmie wygojenie. Warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju urazuskaleczenia, nakłucia czy rozdarcia – proces regeneracji rozpoczyna się natychmiast po jego pojawieniu się i w większości przypadków trwa około 10 dni. Najpierw organizm oczyszcza ranę – jego układ odpornościowy niszczy znajdujące się w niej drobnoustroje – i powoduje tworzenie się skrzepu, który tworzy tymczasowy, naturalny bandaż. Około 4 dni po urazie w miejscu urazu tworzy się tkanka łączna (proces ten nazywany jest ziarninowaniem), a po 6-10 dniach od urazu następuje proces regeneracji, podczas którego rana staje się blizną, nowymi włóknami kolagenowymi i tworzy się Twój naskórek. W miejscu, gdzie dokładna rekonstrukcja uszkodzonych tkanek okazała się niemożliwa, pojawia się blizna.

 

JAK PRZYSPIESZYĆ GOJENIE RAN?

 

Jak przyspieszyć gojenie się ran i pomóc organizmowi zregenerować uszkodzone tkanki? Odpowiednio je nawilżaj i dezynfekuj. Różnego rodzaju hydrożele i spraye antybakteryjne mogą znacznie przyspieszyć proces ziarninowania i regeneracji naskórka. Jednak w przypadku bardzo głębokich lub rozległych ran ta metoda leczenia może nie być wystarczająca. W takim przypadku należy skontaktować się ze specjalistami. Jedną z usług oferowanych przez nasz gabinet jest pomoc w leczeniu trudno gojących się ran.

Fibryna bogatopłytkowa, stosowana w leczeniu ran, znacznie przyspiesza proces gojenia. Zmniejsza stan zapalny w ranie i stymuluje regenerację tkanek. Fibryna bogatopłytkowa to koncentrat płytek krwi nowej generacji pozyskiwany z krwi własnej pacjenta. Stymuluje regenerację i gojenie tkanek miękkich. Zawiera leukocyty, komórki macierzyste i płytki krwi, które wydzielają czynniki wzrostu przyspieszające tworzenie nowych komórek i stymulujące tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Czynniki te są uwalniane co najmniej 1 dni po zabiegu. Długi czas uwalniania substancji aktywnych daje lepszy efekt terapeutyczny i czas ich trwania w porównaniu z osoczem bogatopłytkowym. Po podaniu do tkanek miękkich fibryna koaguluje i tworzy trójwymiarową sieć, w której zachodzą procesy naprawcze. Zawieszone w nim płytki krwi są stymulowane do uwalniania czynników wzrostu i cytokin dłużej niż w osoczu bogatopłytkowym. W tym samym czasie mezenchymalne komórki macierzyste migrują do tkanek wymagających regeneracji. Czynniki wzrostu stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu, który zapewnia efekt wypełnienia. Firbryna bogatopłytkowa stosowana w leczeniu ran przewlekłych silnie stymuluje uszkodzone tkanki do regeneracji i w połączeniu z odpowiednim oczyszczeniem rany z martwiczych tkanek oraz zastosowaniem nowoczesnych opatrunków zapewnia doskonały efekt terapeutyczny.

 

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO WYKONANIA ZABIEGU Z UŹYCIEM FIBRYNY W LECZENIU RAN?

 

 • rany trudno gojące się czyli:
 • rany żylne i tętnicze;
 • stopa cukrzycowa;
 • na wrzody;
 • na przetoki;
 • na oparzenia;
 • na zakażone rany pourazowe;
 • dla zakażonych ran chirurgicznych.

 

JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA ZABIEGU Z UŹYCIEM FIBRYNY W LECZENIU RAN?

 

 • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze;
 • choroby autoimmunologiczne;
 • choroby nowotworowe;
 • hemofilia i zaburzenia krzepnięcia;
 • zaburzenia zdrowia psychicznego;
 • leczenie przeciwzakrzepowe;
 • słaba tolerancja iniekcji – skłonność do bliznowców i zwłóknień.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

 

3 dni przed zabiegiem pij ok. 2,5 litra płynów dziennie, co ułatwia pobieranie krwi i daje możliwość pozyskania większej ilości fibryny;

W dniu zabiegu unikać wahań temperatury oraz nie korzystać z sauny, solarium, łaźni parowej i krioterapii.

 

W JAKI SPOSÓB PRZEPROWADZA SIĘ ZABIEG Z UŻYCIEM FIBRYNY BOGATOPŁYTKOWEJ W LECZENIU RAN?

 

Leczenie fibryną bogatopłytkową składa się z trzech etapów:

1 - pobrania krwi,

2 - pozyskania preparatu,

3 - podania go za pomocą igły lub w formie opatrunku.

 

Preparat otrzymuje się poprzez odwirowanie probówek z krwią w specjalnej wirówce (bez dodatku antykoagulantów i odczynników chemicznych). Preparat przygotowywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Fibrynę podaje się w postaci iniekcji w brzegi rany po oczyszczeniu rany lub w postaci cienkich warstw preparatu na dnie rany.

 

W JAKI SPOSÓB DZIAŁA FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA STOSOWANA W LECZENIU RAN?

 

Fibrynę bogatopłytkową otrzymuje się w wirówce. Fibryna bogatopłytkowa występuje w dwóch postaciach: płynnej frakcji I-PRF (fibryna bogatopłytkowa do wstrzykiwań) i stałej frakcji żelowej A-PRF (zaawansowana fibryna bogatopłytkowa). Frakcja I-PRF to zawiesina zawierająca dużą ilość leukocytów, gojących się płytek krwi oraz innych czynników (w tym komórek macierzystych) wspomagających naprawę i regenerację tkanek. Z drugiej strony frakcja stała A-PRF zawiera więcej fibryny - dlatego służy do wypełniania uszkodzeń tkanek, co stymuluje naturalną regenerację oraz syntezę kolagenu i elastyny. Preparaty PRF, podawane w okolice trudno gojących się ran, zwiększają zdolność gojenia uszkodzonych tkanek. Pobudzają również angiogenezę, tj. powstawanie nowych naczyń krwionośnych, co prowadzi do lepszego odżywienia tkanek. Zwalczają miejscowe procesy zapalne, które objawiają się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Jako preparat pochodzenia autologicznego fibryna bogatopłytkowa nie wywołuje reakcji alergicznych i immunologicznych. Dlatego jest to metoda szczególnie dedykowana alergikom oraz osobom ceniącym sobie zabiegi oparte na naturalnych metodach odnowy skóry.

Czas trwania efektów leczenia zależy od rodzaju urazu, stanu ogólnego pacjenta oraz ciężkości chorób, które spowodowały uraz.

 

JAKIE SĄ NEGATYWNE KONSEKWENCJE I MOŻLIWE POWIKŁANIA PO ZASTOSOWANIU FIBRYNY W LECZENIU RANY?

 

 • zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość w miejscu wstrzyknięcia;
 • wybroczyny i krwiaki;
 • miejscowe zapalenie tkanek.

 

JAKIE SĄ ZALECENIA PO ZABIEGU?

 

 • utrzymywać higienę wokół rany;
 • regularnie zmieniać bandaże;
 • unikać wahań temperatury kilka dni po zabiegu oraz nie korzystać z sauny, solarium, łaźni parowej i krioterapii, nie uprawiać sportów;
 • w przypadku wystąpienia niepokojących objawów wskazana jest pilna kontrola.